Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt, govorio je o svom budućem radu kao visoki predstavnik, kao i o trenutnoj političkoj situaciji u našoj zemlji.
Schmidt je dobio konkretno pitanje hoće li podržati Izmjene izbornog zakona Bosne i Hercegovine po principu legitimnog predstavljanja, na što je dao diplomatski odgovor ističući da želi da domaći političari postignu dogovor.
– To je tema rasprave o ustavnom i izbornom zakonu. Mi s međunarodne strane samo ćemo pomoći, ali u biti oni trebaju odlučiti. Ja bih bio zadovoljan kad bi postigli dogovor, rekao je Schmidt.
Kaže da u Bosni i Hercegovini postoje tri konstitutivna naroda i da ih se mora međusobno povezati.
– Mislim da se sad treba promotriti kako narod diše, kako biračko tijelo na to gleda. Mislim da se moramo usredotočiti na Daytonski sporazum. Neke su stvari ispravljene. Postoje tri konstitutivna naroda. Imamo i druge narode. Uglavnom narode koji nisu povezani s tim konstitutivnim narodima. Mislim da nije lako sve ih povezati, ali važno je na tome raditi, kazao je on u intervjuu za HTV.
Vezano za blokadu institucija Bosne i Hercegovine, Schmidt kaže da je potrebno postići kompromis.
– Postoje neke zapreke u funkcionalnosti državnih institucija. Država ovisi o osnovnoj saglasnosti. To ne znači da se treba napustiti individualni ili etnički identitet. Nipošto. No to se mora uskladiti zajedničkom koordinacijom. Iskusili smo to i s Evropom u cjelini. Evropska unija nije ništa drugo nego upravljanje kako bi se postigli kompromisi kod različitih mišljenja, ističe Schmidt.
Komentirao je i moguću reviziju Daytonskog sporazuma i tom prigodom rekao da se to ne smije učiniti osim ako je izvjesno da će se postići nešto bolje.
– U pravilu se nešto revidira ako ste sigurni da će se dobiti nešto bolje. Ja ne vidim da se u ovim uvjetima o ičemu može raspravljati. Trebamo raditi na ispunjenju Dejtonskog sporazuma. To će se vjerojatno postići na putu do Bruxellesa, kad BiH postane članicom Evropske unije. Međunarodno zajednica je prisutna u BiH, ali iskreno, kao što to i jeste slučaj u svijetu, ta su nam mjesta svima vruća, glasna i bučna. Proteklih godina to nije bio slučaj s Bosnom i Hercegovinom. Srećom, jedan od uspjeha Dejtonskog sporazuma jest to što je uspostavljen mir. Ne puca se. Mislim da je to najveća prednost, zaključuje on.