1) Duga se najbolje vidi na Havajima!
Ako ste strastveni ljubitelj duge i želite da se ispunite lepim fenomenom, ne tražite dalje od države Havaji. U studiji koju je objavilo Američko meteorološko društvo 2021. godine zabeleženo je da „planine na tom području proizvode oštre nagibe u oblacima i kišama, koji su ključni za obilna viđenja duge“. Zagađenje vazduha, polen i velika količina grebena takođe pomažu Havajima da se nađu na vrhu liste kada su u pitanju količina i kvalitet duge.
2) Na Grenlandu ima fosilizovanih biljaka ispod 1,4 km leda.
Oko 80 procenata Grenlanda pokriveno je grenlandskim ledenim pokrivačem. Na dnu uzorka jezgra od 1,4 km, koji je snimljen 1966. godine u kampu Century tokom hladnog rata, istraživači su pronašli „dobro očuvane fosilne biljke i biomolekule“, što znači da se masivni lim bar jednom rastopio i reformisao poslednjih milion godina.
3) Pesme kitova mogu se koristiti za mapiranje dna okeana
Duboke, pušuće pesme koje muškarci koriste za privlačenje partnera smatraju se najglasnijim od svih morskih života i mogu se „čuti i do 1.000 kilometara (600 milja)“, navodi Scientific American. Takođe se mogu koristiti za zvučno mapiranje dna okeana zahvaljujući činjenici da zvuk može doseći dubinu od 2,5 kilometara (1,6 milje) pod vodom.
4) U dubokomorskim vulkanima pronađena su nova bića.
Pronalazak prethodno neotkrivenih organizama u dubinama okeana možda zvuči kao nešto direktno iz naučno-fantastičnog horor filma, ali studija o dubokom moru vulkana u blizini Novog Zelanda iz 2020. godine, objavljena u Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America otkrile su „preko 90 navodnih bakterijskih i arhejskih genomskih porodica i skoro 300 ranije nepoznatih rodova“. Neka istraživanja su povezala hidrotermalne otvore, poput dubokomorskih vulkana, sa „poreklom života“. Dakle, gledamo li u rane znakove budućih stanovnika zemlje? Moraćemo da sačekamo i vidimo.